Promocja naszej Biblioteki odbywa się na przestrzeni lat poprzez działalność :
- Kulturalną
- Edukacyjną
- Wychowawczą
- Informacyjną
Oprócz podstawowych zadań jakie spełnia Biblioteka tj. gromadzenie, opracowanie i udostępnianie księgozbioru, czasopism i materiałów multimedialnych wykonujemy wiele zadań mających na celu udział w podniesieniu kulturalnego i edukacyjnego poziomu społeczeństwa. Po przez działalność staramy się trafić do różnych grup społecznych. Biblioteka jest miejscem do którego trafiają zarówno dzieci i młodzież, dorośli i osoby starsze. Każda z tych grup wymaga indywidualnego podejścia, tak by trafnie zrozumieć potrzeby i zainteresowania, którymi się kierują. Dlatego zachęcamy poprzez różne działania do uczestnictwa w życiu kulturalnym gminy. Staramy się głównie o podnoszenie czytelnictwa poprzez wystawy nowości książkowych, tworzenie rankingu najbardziej wartościowych i polecanych pozycji książkowych i filmowych. Każdy ważny artykuł prasowy jest kserowany, tak aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z interesujących wiadomości, które opisują rzeczywistość w jakiej przyszło nam żyć. Efektem tego są wyniki danych statystycznych, które są później udostępniane dla wszystkich, którzy interesują się życiem i działalnością Biblioteki. Biblioteka w Łodygowicach od lat ma najwyższy wskaźnik udostępnień czyli wypożyczeń materiałów bibliotecznych na zewnątrz i na miejscu w powiecie żywieckim. To jest bardzo istotny czynnik właściwie decydujący o charakterze placówki i najważniejsze zadanie ustawowe oraz statutowe każdej Biblioteki należącej do sieci bibliotek w Polsce.
Historia naszej placówki obfituje w różne ciekawe imprezy i wydarzenia jakie miały miejsca. Dzięki współpracy z różnymi instytucjami mieliśmy możliwość prezentowania u siebie różnych wystaw, prelekcji, spotkań z pisarzami, poetami. Tylko w ubiegłych latach dzięki współpracy z Książnicą Beskidzką w Bielsku-Białej mogliśmy podziwiać wystawę rękodzielnictwa słowackiego. Przez miesiąc mogliśmy podziwiać obrazy haftowane techniką koronki klockowej.
W lutym 2011 roku wspólnie z Odziałem IPN w Katowicach i Muzeum w Żywcu zorganizowano wystawę „Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny przez okupanta niemieckiego 1940-1941”.


W kwietniu 2013 roku wspólnie z Oddziałem IPN w Bielsku-Białej w czytelni Biblioteki zorganizowano wystawę pt. „Zbrodnia katyńska”.

W czerwcu 2013 r. gościliśmy wystawę objazdową pt. „Pisarz na tropach przygód Tomka” autorstwa pana Dawida Koteja z Katowic.
Nie posiadamy pomieszczenia przystosowanego do organizowania wystaw, ale chęć pokazania naszemu społeczeństwu wielu ciekawych rzeczy inspiruje do podjęcia działań niekonwencjonalnych. Informacje o wystawach umieszczano w oknie Biblioteki na specjalnej tablicy ogłoszeniowej, na tablicach ogłoszeń wewnątrz Biblioteki. Każdy kto się interesuje życiem kulturalnym, ma ochotę w nim uczestniczyć może z tego korzystać.
Działalność kulturalna to także spotkania czytelników z pisarzami i poetami. W dużej mierze zależy to od możliwości finansowych Biblioteki. Na spotkaniach z mieszkańcami prezentujemy ciekawą literaturę z różnych dziedzin wiedzy, nowe filmy. Istnieje możliwość swobodnej dyskusji, wymiany poglądów, podzielenie się problemami itp. Do ciekawszych spotkań możemy zaliczyć wieczór poezji pana Kazimierza Węgrzyna połączony z promocją nowego tomu wierszy patriotycznych. To czołowa postać w gronie dzisiejszych twórców rozumiejących i głęboko odczuwających rzeczywistość, z którą nam przyszło się mierzyć. Po występie poety i aktora pana Eugeniusza Jachyma recytującego poezje autora uczestnicy mieli możliwość nabycia książek i płyt z twórczością poety.
Jesienią 2012 roku gościliśmy również pisarza ziemi wadowickiej pana Adama Fajfera. Dzieciom naszej szkoły przybliżył postać papieża Jana Pawła II. W trakcie spotkania można było zakupić książki, które zaoferował nam autor.


Działalność kulturalną, edukacyjną obejmuje współpraca ze szkołami, przedszkolami, organizacjami społecznymi, instytucjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy jak również i poza nią. Bardzo ważne miejsce w szeregu tych instytucji zajmuje szkoła. W Gimnazjum Nr 1 w Łodygowicach w dniu 1.03.2013 r. odbyło się s potkanie z dr Krzysztofem Trackim, pedagogiem i wychowawcą młodzieży, historykiem . Tematem wykładu były postacie „Żołnierzy Wyklętych” z szczególnym uwzględnieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Biblioteki i przez Bibliotekę, jednak ze względu na zbyt małą liczbę miejsc przeniesiono je na teren szkoły, tak by większa ilość młodzieży mogła z niego skorzystać.
W kwietniu 2013 roku w siedzibie Biblioteki pracownik IPN wygłosił wykład dla młodzieży szkolnej dotyczący zbrodni katyńskiej. Również w kwietniu odbyło się spotkanie dotyczące wystawy i powyższego tematu z osobami z miejscowego Koła ZBOWiD.
Współpracujemy również z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich . Są to bardzo miłe i pełne życzliwości spotkania z ludźmi, którzy pracują na rzecz mieszkańców przez wiele lat.
Długą tradycją potwierdzoną różnymi dowodami pamięci i uznania ma współpraca z przedszkolami. Od 10 lat wspólnie z dyrekcją przedszkola uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Jest to bardzo ważne zadanie edukacyjno-kulturalno-wychowawcze. Są to świadome działania nasze jak i również nauczycieli mające na celu dopomóc maleńkiemu dziecku w rozwinięciu jego potencjału. Chcemy dzieci, a także ich rodziców zmotywować do ciągłej aktywności umysłowej, w tym zaszczepieniu potrzeby czytania, tak by mogło czerpać z tego wiedzę i przyjemność przez całe życie. Celem nie jest nauczanie liter i czytania ale to, by dziecko pokochało czytanie.


W 2013 roku do zajęć włączyliśmy warsztaty teatru obrazkowego Kamishibai. Jest to technika czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem na wzór teatrzyków marionetkowych. W zajęciach teatrzyku Kamishibai uczestniczyły wszystkie dzieci z Przedszkola w Pietrzykowicach. Atmosfera była wspaniała, dzieci szczęśliwe i zaciekawione nową formą czytelnictwa.

Wiele też grup szkolnych uczestniczyło w spotkaniach w Bibliotece, czy prowadzonych lekcjach bibliotecznych.

Z okazji Dnia Dziecka honorowe dyplomy i nagrody dla najbardziej aktywnych czytelniczo dzieci otrzymało rodzeństwo Wiktoria, Patryk i Kinga Imielscy z Łodygowic.

Osoby dorosłe oraz młodzież mogą korzystać z ciągłych wystaw nowości książkowych, prezentacji najbardziej wartościowych i poczytnych książek, filmów czy też czasopism. Aby zaspokoić jak największą grupę odbiorców gazet czy czasopism ciekawe i poszukiwane artykuły są wielokrotnie kserowane i udostępniane.

Odwiedzający naszą Bibliotekę mogą poznać Dzieła Mistrzów światowego Malarstwa. W holu na piętrze na malarskich sztalugach co miesiąc umieszczamy reprodukcję - jedno z wybitnych dzieł mistrzów pędzla wraz z dokładnym opisem. Nasi goście mogą zwiedzić najsłynniejsze Galerie świata bez podróżowania i kosztów.

W czytelni GBP znajduje się sztandar Partyzanckiego Oddziału Armii Krajowej Garbnik, który działał na Podbeskidziu od 1939 r. Decyzją Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w dniu 18.02.2008 r. po rozwiązaniu Oddziału ze względu na podeszły wiek weteranów sztandar został przekazany do Gminnej Biblioteki w Łodygowicach jako eksponat zabytkowy, stanowiący świadectwo bohaterskiej walki żołnierzy Armii Krajowej o wolność i niepodległość Ojczyzny. Pieczę nad sztandarem sprawuje dyrektor Krystyna Madziar oraz wójt gminy, a w przyszłości ich następcy. Jest to wielki zaszczyt dla Biblioteki, a jednocześnie i zadanie, które obliguje do szczególnego dbania o historię i pamięć naszej Ojczyzny. W docenieniu zasług w tej dziedzinie dyrektor biblioteki Krystyna Madziar decyzją kierownika Urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych śp. Ministra Janusza Krupskiego w dniu 1.02.2010 r. została odznaczona medalem „Pro Memoria” za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. To także piękna karta działalności naszej Biblioteki.


Z myślą o osobach odwiedzających nasz region przez udział naszej gminy w programie regionalnym „Poprawa jakości i dostępności informacji turystycznej na terenie powiatów: bielskiego i żywieckiego” utworzono punkt informacji turystycznej. Oprócz dostępu do baz interaktywnych nieodpłatnie można nabyć foldery turystyczne, mapy ukazujące walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne naszego regionu. Dysponujemy materiałami, aż do momentu ich wyczerpania. Obok punktu informacji turystycznej znajduje się „kącik podróżnika”, gdzie każdy może przyjść i wypożyczyć książki, przewodniki turystyczne, krajoznawcze przed zaplanowana podróżą czy wypoczynkiem. Tu również mieszczą się zbiory regionalne.











